Trek zblízka – odkaz

Skromný začátek

Když mi bylo dvanáct let, táta jednou přišel večer z práce a prohlásil, že budeme kupovat kola. Měli jsme jet spolu na cyklistickou výpravu.

„Tak jo, táto,“ odpověděl jsem mu.

Když jsme si jeli kola vyzvednout, táta mi řekl, že potkal chlapíka jménem Bevil Hogg, Jihoafričana, který vlastnil cyklistický obchod v Madisonu ve Wisconsinu. Bevil hledal někoho, kdo by do jeho podniku investoval. Já myslel na nové kolo, a tak jsem tomu příliš nevěnoval pozornost. Koupili jsme dvě kola, nějaké brašny a pár map. Táta pronesl, že příští týden vyrazíme z Beaver Lake, našeho domova, do Fond du Lac a zpátky.

Je to překrásná jízda kopci a údolími oblasti Kettle Moraine. Myslím, že jsem nikdy najednou neujel víc než 15 kilometrů. A teď jsme měli za den ujet přes 110 kilometrů. Moc si na ten výlet nevzpomínám. Tedy kromě toho, že jsem se vyboural při přejezdu kolejí a že posledních pár kilometrů 1. dne jsme jeli po hodně rušné silnici. Projel kolem mě kamion a skoro mě odfoukl ze silnice. Druhého dne naší dvoudenní výpravy jsme se stavili v baru u Monches. Než jsme nasedli na kola a vydali se zpátky domů, dal jsem si limonádu a táta dvě piva. Užili jsme si to.

Zanedlouho po této výpravě mi táta řekl, že koupil cyklistický obchod v Madisonu s Bevilem jménem Stella Bicycle Shop. Táta rád podnikal a vždy hledal další skvělé příležitosti. Když ho štastná náhoda svedla k tomu, že se v letadle setkal s Bevilem Hoggem, rozhodl se věnovat svému zájmu o kola.

Po obchodu v Madisonu otevřeli druhou pobočku Stella Bicycle Shop in v Champaignu, Illinois. Můj táta měl vždy velké plány a chtěl otevřít řetěz cyklistických obchodů v univerzitních městech po celé zemi. Mělo to však háček. Nějak to nefungovalo. Obchody nevydělávaly a táta a Bevil je uzavřeli na podzim 1975. Táta s Bevilem zjistili, že k úspěchu je nutné, aby neprodávali jen tak nějakou značku, potřebovali něco mimořádného. Žádné dobré cyklistické značky nebyly na prodej, tak se rozhodli vytvořit vlastní.

V USA nikdo nestavěl opravdu dobrá kola. Bevil zastával názor, že než aby prodávali kola, měli by vyrábět špičková kola zde v USA. Schwinn prodával levná a dětská kola a bylo zde i pár špičkových evropských značek, ale nic mezi střední cenou až k té nejvyšší, co pocházelo z USA. Byl to jedinečný nápad, něco zcela nového.

John Burke
Prezident, Trek Bicycle

Driving Park

Osmdesát let před založením firmy Trek ve Waterloo ve Wisconsinu vznikla v jihozápadním konci města Waterloo Driving Park Association. Jelikož to bylo o dva roky dříve, než byl představen první vůz Henryho Forda, nezabývala se tato organizace řízením, ale jízdou na koních a kole.

.Zde ve Waterloo se obyvatelé sešli na prašné cestě, aby si spolu pohovořili, podpořili se a poměřili si vzájemně síly. Lidé závodí pro zábavu, pro nadšení a výzvu. Soupeření máme v krvi. Závody se pořádaly od samého počátku, od vzniku kol. 84 let poté, co se první neohrožení cyklisté postavili na závodní čáru, začala společnost Trek stavět své nové sídlo přímo naproti. Nyní máme na toto území výhled. Závodní dráha tam už není, ale lidský duch přežívá. Závodění vždy bylo naším cílem.

Nad pár pivy

V zimě roku 1975 se dva džentlmeni sešli v tlumeně osvětleném klasickém wisconsinském baru Pine Knoll. Tak se zakladatelé společnosti Trek, Dick Burke a Bevil Hogg prostě sešli u starobylého podnikatelského rituálu ve Wisconsinu, kde si kamarádi a partneři dají pár piv, aby probrali, co je nového, naplánovali budoucnost a prohovořili dobré i špatné nápady. Nad pár pivy se rozproudila hluboká debata o tom, jak mají nazvat svou začínající cyklistickou firmu. Hoggovi se líbil název Kestrel, což znamená poštolka. Burke zase dával přednost jménu Trek, které v sobě slučovalo jízdu a dobrodružství. Musel vědět, že dané slovo je pozoruhodné, že se v něm skrývá slib dlouhověkosti a svoboda prozkoumávání a kvality.

Trek nebyl nikdy pouhým názvem. Od samého začátku symbolizoval hodnoty.

Viac informácií

Původ ve stodole

Trek nebyl nikdy pouhým názvem. Od samého začátku symbolizoval hodnoty.

Po několika měsících na jaře 1976 se toto vizionářské duo rozhodlo založit podnik na výrobu mimořádných kol ve stodole v jižním Wisconsinu, na půl cesty mezi Madisonem a Milwaukee. Zde se ve vhodně položeném městě Waterloo proměnil sen ve skutečnost.

Na začátku v roce 1976 měl podnik pět stálých zaměstnanců. V prvním roce Trek vyrobil 904 rámů na jízdní kola. Ocelové trubky, spoje a stříbrné svary, ručně zhotovené a pečlivě nalakované.

V tomto mladém americkém podniku byla podporována kultura mistrného provedení a revolty. Každý oblouk a každý spoj měl svůj význam a každý pečlivě zhotovený rám dokazoval, že ne všechna skvělá kola musí pocházet z Evropy. Trek hodlal změnit názor lidí.

Trek nyní sídlí asi kilometr od původní stodoly v mnohem větším závodě. Přestože jsme stodolu přerostli, v každém námi zhotoveném kole se odráží základní principy Trek.

Vytrvalý pokrok

Během čtyřiceti let od naší existence jsme byli svědky většího počtu neuvěřitelných inovací než v předchozích čtyři sta letech. Ani kola se nevyhnula tomuto obrovskému technologickému pokroku a Trek stojí na popředí tohoto hnutí. Neustále zpochybňuje hranice cyklistických možností. Odhodlání k neustálé inovaci a současné dodržování principů vyrábět kola, která budou mít lidé rádi a za kterými si budeme stát, nás dovedly až sem. Víme však, že zde naše cesta nekončí. Tento svět potřebuje takováto kola více než kdy jindy. A Trek buduje lepší svět pomocí tohoto jednoduchého a elegantního stroje. Zajezděte si s námi.