Když o vítězství rozhodují tisíciny sekundy, pak skutečně záleží na každém centimetru, gramu a úhlu. Ve snaze zaručit co nejefektivnější pohyb předmětu vzduchem inženýři týmu Trek vymýšlejí, kreslí, staví, testují a znovu celý proces opakují. Nesčetné hodiny vývoje a práce jsou odměněny vítěznými gesty tisíců sportovců po celém světě, kteří jsou nám vděční, že jsme vyřešili jejich problém. Ať o tom padne zmínka či nikoli, práce analytického týmu Trek hraje důležitou roli v triatlonech každé věkové skupiny, v každé časovce i při každé odpočinkové jízdě.

Testováno ve větrném tunelu

S nápady lze polemizovat. S daty však nikoli. Když nastane chvíle ověřit výsledky aerodynamického výzkumu Treku, laboratoř najednou není dost velká. Větrný tunel je ideální laboratoří pro testování aerodynamického výkonu cyklistického vybavení. Trek ho využívá už přes dvacet let vývojářské práce. Revoluční designy vybavení, k nimž například patří profil Kammtail Virtual Foil a řada aerodynamických kol Bontrager Aeolus, byly testovány ve větrném tunelu a prověřeny při největších cyklistických závodech.

Manny

Důležitý, avšak často nepoznaný člen analytického týmu Trek je aerodynamická figurína, láskyplně přezdívaná Manny. Manny, silný a tichý typ, je blízkou náhradou za člověka. Dokáže se opřít do pedálů způsobem, který reflektuje možnosti lidských svalů, a je schopen vydržet v dané aerodynamické pozici tak dlouho, jak tým požaduje. Díky tomu může analytický tým pracovat na tom, co se pak snaží prokázat během testů v tunelu. A když je po všem, Mannyho lze jednoduše složit do kufru, s nímž lze snadno cestovat letadlem.

Testování na dráze

Větrný tunel poskytne přesná data ohledně jezdce a aerodynamického potenciálu jeho kola. Závody však neprobíhají ve větrném tunelu. Aby bylo možné učinit nějaké poznatky z aerodynamiky jízdy, musí být jezdec schopen udržet pozici po určitou dobu. K vylepšování aerodynamické pozice jezdce dochází v halové dráze, kde analytický tým Trek a tým Precision Fit spolupracují při určení ideální aerodynamické polohy.

Computational Fluid Dynamics (program pro simulaci proudění)

Computational Fluid Dynamics (program pro simulaci proudění) (CFD) je program, který inženýři Treku využívají v různých cyklech vývoje, aby otestovali první profily trubek, které existují pouze na trojrozměrných výkresech. CFD má funkci virtuálního větrného tunelu k ověření aerodynamického potenciálu a stanovení, zda lze pokračovat s prototypem, nebo je zapotřebí další zdokonalení. Výrazně se podílel na nejdůležitějších přínosech Treku v oblasti aerodynamiky, včetně profilu Kammtail Virtual Foil a řady kol Bontrager Aeolus. Přestože CFD nemůže úplně nahradit potřebu testování ve větrném tunelu, může zásadně zkrátit dobu vývoje a rychleji proměnit nápady ve skutečnost.

Available on:

Slovakia
You’re looking at the Slovakia Trek Bicycle website. Don’t worry. We’ve all taken a wrong turn before. View your country/region's Trek Bicycle website here.