Jak vybrat nejlepší pláště

Parádní pláště na jakémkoli kole opravdu mohou zlepšit kvalitu jízdy. Náš průvodce poskytuje základní informace o cyklistických pláštích, včetně velikostí, výroby a toho, jak poznat, kdy je nutné pláště vyměnit. Obsahuje informace, které vám pomohou vybrat nejlepší pláště pro váš styl jízdy.

Co jsou cyklistické pláště?

Pláště jsou pryžové obruče se vzorkem, které se upínají na kola. Spojují vás a vaše kolo se zemí a zásadním způsobem ovlivňují kvalitu jízdy.

Např. plášť, který je příliš hladký na terén, kde jezdíte, neposkytne dostatečnou přilnavost a trakci a naopak ten s příliš agresivním vzorkem pro daný terén vás může zpomalit.

Na pláště pohlížejte jako na kolo samotné: V hustém lese po kamenech, kořenech a nezpevněné hlíně byste také nejezdili na závodní silničce. To samé platí o pláštích. Přece byste nezávodili na silničce na terénních přilnavých pláštích.

Kola mohou vyrazit téměř kamkoli. Proto existuje široká nabídka plášťů pro různé typy jízd a jízdních podmínek od hladkého asfaltu po ty nejrozblácenější horské traily.

Jaké typy cyklistických plášťů existují?

Většina kol je osazena plášti s dušemi, které se hustí vzduchem. Pro většinu jezdců představují nejlepší typ při výběru náhradních plášťů. Některé výkonnostní pláště jsou připraveny na bezdušové nastavení. Mohou se tedy pro vyšší výkon používat i bez duší u kol, která umožňují použití tmelu. Dále existují galuskové pláště, které mají duši všitou do pláště a které většinou používají profesionální silniční závodníci.

Pláště s dušemi

Většina cyklistických plášťů, včetně těch městských, hybridních a dětských, se používá s duší.

Zobraziť ráfikové plášte

Bezdušové pláště

Máte-li kompatibilní kola, pak bezdušové pláště téměř eliminují defekty, protože místo duší mají uvnitř tekutý tmel, který utěsňuje díry a umožňuje pokračovat v jízdě i po případném defektu pláště trnem nebo střepem.

Zobraziť bezdušové plášte

Galuskové pláště

Galuskové pláště mají duši v sobě. Plášť se lepí na ráfek kola speciálním lepidlem. Tento typ plášťů je méně běžný a většinou ho používají jen profesionální závodníci, neboť vyžadují speciální kolo a dovednosti ke správné montáži.

Zobraziť galuskové plášte

Pláště versus duše

Cyklistické pláště se upevňují na kolo a duše, která drží vzduch, je skrytá uvnitř. V případě defektu je důležité zkontrolovat plášť, zda není protržený. Pokud ano, může být nutné plášť vyměnit. V opačném případě se běžně vyměňuje jen duše. Zaměřte se i na příčinu defektu, jako je např. hřebík nebo střep, které ještě před výměnou duše odstraňte z pláště. Jinak byste mohli opět řešit defekt.

Kterou velikost plášťů potřebuji?

Pláště jsou dostupné v různých průměrech a šířkách. Při výběru náhradních plášťů je dobré začít u informací na bočnici stávajících plášťů. Naleznete tam číslo, obvykle jde o formát dvou čísel s x mezi nimi, např. 700x23 nebo 29x2.3. První číslo odkazuje na průměr pláště a to druhé je šířka pláště v milimetrech nebo palcích.

MTB pláště mají většinou průměr 26, 27,5 (rovněž známý jako 650b) nebo 29 palců a ty silniční pak obvykle 700c. Rozhodnete-li se přejít na širší pláště, je důležité zkontrolovat, že je na ně v rámu a vidlici dost místa.

Jaké duše potřebuji?

Rovněž se ujistěte, že volíte duši se správným ventilkem. V řadě evropských zemí lze vybírat z typů Schrader, Presta a Dunlop. Ventilky mají rovněž různé délky pro odlišné výšky ráfků. Např. hlubší aerodynamičtější silniční kola často potřebují delší ventilky, aby je bylo možné prostrčit celým ráfkem a nahustit duši.

Tlak cyklistických plášťů

Nahuštění plášťů zásadně ovlivňuje jejich výkon. Doporučené hodnoty tlaku měřené v PSI (libry na čtvereční palec) jsou uvedeny na bočnici pláště. Může jít o rozpětí, maximální nebo minimální hodnotu. Tlak v pláštích závisí zejména na modelu a velikosti. Proto bohužel neexistuje univerzální tabulka.

Hodnoty tlaku horských kol se obecně velmi liší od těch silničních. Pláště horských kol jsou mnohem objemnější a vyžadují tak celkově menší tlak ve srovnání se silničními plášti, které mají menší objem a potřebují nahustit mnohem víc.

Viz doporučené tlaky plášťů Bontrager.

Kdy mám vyměnit plášť?

Některé pláště mají na sobě značky pro určení míry opotřebení. Když je vzorek sjetý až k nim, je čas pláště vyměnit. U plášťů, které nemají značky opotřebení, se zaměřte na ojetí vzorků, jejich zarovnání a zejména ověřte, zda už nejsou skrze pryž viditelná vnitřní vlákna nebo zda není pryž poškozená, tj. vypadá suchá, vybledlá nebo popraskaná.

Před každou jízdou se přesvědčte, že máte pláště řádně nahuštěny. Pryž je sama od sebe porézní, takže si postupem času můžete všimnout nižších hodnot tlaku. Jízda na špatně nahuštěných pláštích může vést k předčasnému opotřebení plášťů.

Odborná rada: Pravidelně kontrolujte tlak v pláštích a podle potřeby kola dohustěte. Kontrola tlaku a huštění plášťů je rychlá a snadná. A výsledkem bude lepší jízda.

Jaký plášť a duši si pořídit?

Pláště pro horská kola

MTB pláště jsou určeny na jízdu v terénu. Jsou zhotoveny z odolných materiálů a mají dezén pro trakci na trailech.

Pláště pro silniční kola

Pláště silničních kol mají hladký profil, který je rychlý na asfaltu. Jsou lehké a rychlé a zároveň na silnici poskytují trakci.

Pláště pro hybridní kola a na dojíždění

Hybridní pláště a ty na dojíždění zajišťují hladkou jízdu a zároveň trakci. Jsou všestranné a odolné. Mají různé vzorky a typy, které vyhovují všemožným jízdám ve městě i na lehčích trailech.

Pláště pro dětská kola

Pláště pro dětská kola mají speciální velikosti, které odpovídají menším strojům.

Co je valivý odpor a proč je důležitý?

Valivý odpor je hodnota označující, jak rychle se plášť valí po povrchu. Rychlost pláště výrazně ovlivňuje pryžová směs, z níž je zhotoven, a vzorek pláště. Při výběru nových plášťů začněte u těch, které mají vzorek vyhovující vašim nejčastějším jízdním podmínkám. Tak získáte dostatečně velký vzorek k zajištění trakce, ale ne zas takový, který by vás zpomalil.

Jak poznáte, že mají vaše pláště potřebný valivý odpor? Projedete se na nich. Na pláštích s výrazným vzorkem pojedete pomaleji a méně efektivně. Ty s nepatrným vzorkem naopak nejsou zrovna přilnavé a vykazují nízkou trakci, zejména v zatáčkách a na nerovném povrchu. V místní prodejně kol vám rádi pomohou vybrat správné pláště, což vám ušetří čas i peníze vynaložené na zkoušení různých plášťů.

Vyhledat místního prodejce

Anatómia bicyklovej pneumatiky

Hoci pneumatiky môžu pôsobiť ako jednoduché gumené predmety, v skutočnosti sú to super zložité technologické zázraky! Sú vyrobené zo špeciálneho plášťa, gumených zmesí, dezénov behúňa a dokonca zahŕňajú technológie na ochranu proti prepichnutiu. A to všetko spolu vám zabezpečí úžasný zážitok z jazdy.

Ďalšie informácie o častiach bicyklovej pneumatiky

Stavaný pre vás

Spoločnosť Bontrager sa pýši výrobou kvalitných, inovatívnych komponentov a premysleným príslušenstvom s nekompromisným zameraním na samotného cyklistu. Bez ohľadu na to, či hľadáte náhradný diel, vylepšené komponenty alebo novú súpravu kolies, každý produkt Bontrager je skonštruovaný tak, aby vaša ďalšia jazda bola lepšia ako tá predchádzajúca.

Buďte si istí svojím rozhodnutím

Ak z nejakého dôvodu nie ste spokojní s nákupom náhradných dielov Bontrager, vráťte položku spolu s pôvodným potvrdením o predaji na pôvodné miesto nákupu do 30 dní za účelom výmeny alebo vrátenia peňazí. Berte to ako 30-dňovú skúšobnú jazdu.

Viac informácií

Súvisiace články

30-dňová záruka

Jazdite na ňom a zamilujte si ho, inak si ho vezmeme späť.

Viac informácií

Základy údržby pneumatík

Rýchlokurz o pneumatikách Všetko, čo potrebujete vedieť, kým sa vydáte na cestu.

Viac informácií