Údržba, nastavení a oprava plášťů

Nezáleží na tom, jak zkušený jste jezdec. Defektu se nevyhnete a je možné, že budete potřebovat pomoc s jeho opravou. Údržba, výměna či oprava plášťů není náročná a lze ji snadno provádět doma, máte-li potřebné materiály a znalosti.

Přehrát: Jak nahustit plášť

Správný tlak v pláštích výrazně ovlivní kvalitu jízdy. Máte-li správně nahuštěné pláště, bude jízda pohodlnější a zlepší se přilnavost i ovladatelnost. Avšak příliš nízký tlak zvyšuje riziko přiskřípnutí i valivý odpor a vede k rychlejšímu opotřebení plášťů. Příliš vysoký tlak způsobuje kodrcání a snižuje trakci. Chceme vám maximálně usnadnit postup huštění plášťů. V níže uvedeném videu se dozvíte, jak správně hustit pláště.

Přehrát: Jak opravit defekt

Defekt nemusí znamenat konec jízdy. Existuje několik oprav, které můžete provést v terénu a pokračovat tak v jízdě. Důležité je vozit s sebou sadu na opravu, která obsahuje náhradní duši, záplaty, montpáky a malou pumpičku. Nejlepší je vozit náhradní duši pro případ defektu. Nemáte-li náhradní duši, pak sáhněte po sadě záplat. Zalepení duše záplatou vám v nouzi umožní dojet domů. Nejde však o trvalé řešení, neboť záplaty dlouho nevydrží.

Kdy je třeba plášť vyměnit

Možná přemítáte, zda už vašemu plášti neodzvonilo. Některé pláště mají na sobě značky pro určení míry opotřebení. Když je vzorek sjetý až k nim, je čas pláště vyměnit. U plášťů bez značek se zaměřte na opotřebení pryže, která vypadá suchá, vybledlá nebo popraskaná, na to, zda jsou vnitřní vlákna viditelná skrze pryž nebo zda je vzorek ojetý.

Směr vzorku pláště

Většina plášťů se odvaluje konkrétním směrem, což zajišťuje nejvyšší účinnost, odolnost a rychlost. Při nasazování zkontrolujte bočnici pláště, kde naleznete šipku poukazující na směr, kterým se má plášť otáčet.

Vybírat pláště podle kategorie

Súvisiace články

30-dňová záruka

Jazdite na ňom a zamilujte si ho, inak si ho vezmeme späť.

Viac informácií

Základy údržby pneumatík

Rýchlokurz o pneumatikách Všetko, čo potrebujete vedieť, kým sa vydáte na cestu.

Viac informácií