Your guide to clipless cycling shoes

Co jsou bezklipsnové tretry?

Bezklipsnové tretry, takové, které se našlapávají do pedálů, se musíte naučit používat. Má to však řadu výhod. Zaručují nejúčinnější využití energie, takže se s ní neplýtvá. Tuhé podrážky zajišťují přímý přenos energie z vašich nohou do pohonu kola. Dále lze využít celou fázi šlápnutí do pedálu, včetně tahu nahoru, neboť jste k pedálům připevněni. Po našlápnutí do pedálu lze kolo lépe ovládat a chodidla zůstávají v optimální poloze na pedálech. Můžete si užívat jízdy či se soustředit na perný trénink bez potřeby upravovat polohu chodidla na pedálu při každém záběru.

Existuje rozdíl mezi nášlapnými a bezklipsnovými tretrami?

Vůbec ne. Termíny bezklipsnové a nášlapné se vztahují na stejný typ treter, které používají kufr připevněný k podrážce k zacvaknutí do pedálů. Nášlapné tretry se rovněž nazývají bezklipsnové, neboť nevyžadují použití klipsen, které jsou někdy připevněny k plochým pedálům.

Jak fungují bezklipsnové tretry?

Je důležité vědět, jak tretry a pedály fungují dohromady. Jinak se totiž může stát, že zakoupíte nesprávné díly. Každý bezklipsnový systém má tři hlavní části: podrážku, kufr a pedál. Na podrážkách bezklipsnových treter je specifický vzorec děr, které pasují do konkrétních kufrů. Běžně jde o 2šroubové či 3šroubové kufry. Nášlapné pedály jsou kompatibilní s jedním z těchto vzorců. Je nutné ověřit, že všechny díly mají stejný vzorec, 2- či 3šroubový. Jinak je nelze společně použít.

Typy kufrů a pedálů

Většina bezklipsnových treter a pedálů má konfiguraci s 2- nebo 3šroubovými systémy, které používají šestihranné šrouby k připevnění treter do pedálů. Tretry, kufry i pedály musí používat stejný systém a shodný vzorec děr.

2šroubový systém

Tento systém se běžně nazývá SPD, což je zkratka z Shimano Pedaling Dynamics. 2šroubové tretry mají zapuštěné kufry, s nimiž lze snáze chodit a používat je v terénu. Kufry jsou kovové, takže dlouho vydrží. Když někdo hovoří o MTB kufrech, patrně má na mysli ty 2šroubové. Dále lze zakoupit dvoustranné 2šroubové pedály, které ještě více usnadňují nacvaknutí. 2šroubové systémy se používají při dojíždění, jízdě na horském kole, k cyklocestování, jízdě na štěrku a při cyklokrosu.

Jak se zacvaknout do pedálů

3šroubový systém

3šroubové silniční tretry mají vyčnívající kufry, takže se v nich hůř chodí. Kufry jsou z umělé hmoty a vyžadují častější výměnu. Široká platforma kufru zajišťuje lepší přenos energie a rozložení tlaku na chodidle k minimalizování bolestivých míst. 3šroubové systémy se většinou používají při silniční cyklistice a závodění.

Jak se zacvaknout do pedálů

Tipy, jak používat bezklipsnové nastavení

Správné používání bezklipsnových treter a pedálů vyžaduje praxi. Na začátku je normální jistá nervozita. Většina lidí má strach, že se nepříjemně vymázne. Když se zeptáte jezdců, kteří je používají, každý vám poví nějakou tu historku o pádu, a to dokonce i profíci. K většině pádů dochází při nízké rychlosti, obvykle na stopce. Nabízíme pár rad, jak jejich použití úspěšně zvládnout a jak užívat bezklipsnového nastavení s minimem pádů. A když se vymáznete, není třeba se za to stydět. Všichni jsme si tím prošli.

• Nechte si od prodejce ukázat na stacionárním kole v obchodě, jak se tretry a pedály vlastně používají.
• Nacvaknutí a vycvaknutí z pedálů nacvičujte na poli nebo v parku, aby případný pád byl do měkkého.
• Vycvakněte nohu z pedálu ještě dřív, než úplně zastavíte. Nohu o pedál pak jen lehce opřete. Snížíte tím riziko, že se nedokážete z pedálů vycvaknout, protože při nižší rychlosti se hůře balancuje.
• Nezapomeňte vytočit nohu. U většiny bezklipsnových treter a pedálů nelze nohu pouze zvednout a sundat jako z běžného plochého pedálu.
• Nelekněte se, když se vám nepodaří po rozjetí nohu opět do pedálu nacvaknout. Rozjeďte se na větší rychlost, kdy není problém s rovnováhou, sundejte nohy z pedálů a znovu se pokuste nohu nacvaknout do pedálu.

Jak nastavit míru vytočení se z pedálů?

Stranová vůle označuje pohyb nohy ze strany na stranu, který umožňují kufry po nacvaknutí do bezklipsnových pedálů. Je vhodné zachovat drobnou stranovou vůli. Pomáhá minimalizovat možné úrazy kolen, neboť oproti fixaci nohy v jediné poloze umožňuje noze přirozený pohyb celým záběrem pedálu. Lze tím kompenzovat malá nesprávná zarovnání kufrů a pedálů.

Stranová vůle se měří ve stupních a výrobci často podle její hodnoty barevně rozlišují své kufry. Stranová vůle se používá nejběžněji u kufrů silničních treter. Nabízejí ji však i některé horské kufry. Většina jezdců upřednostňuje tuto hodnotu v rozmezí od 4 do 9 stupňů. Někteří jezdci požadují nulovou vůli bez postranního pohybu, neboť jim to zaručuje lepší přenos energie.

Jak nastavím obtížnost vytočení nohy z pedálů?

Napnutí pedálů určuje obtížnost či lehkost zacvaknutí nebo vycvaknutí. Napnutí se nastavuje speciálními šroubky, které jsou běžně na spodní straně pedálu. Menší napnutí je užitečné, když se nášlapné pedály teprve učíte používat, neboť tak snadno vytočíte nohu a vycvaknete se. Pokud je však napnutí příliš nízké, mohou nohy z pedálů vypadávat nečekaně a neužijete si tak výhod bezklipsnového nastavení.

Související články

Nejprodávanější halové cyklistické tretry

Vybírat podle kategorie