Příručka pro uživatele ‒ Správná velikost kola

Výběr správného kola

Když vám kolo lépe padne (má správnou výšku sedla, řídítek, patřičný úhel sedla apod.), pak se vám na něm i lépe jezdí. A když na něm jezdíte rádi, vyrážíte častěji, což je přínosné pro nás pro všechny. Pokud si sami neumíte vybrat potřebnou velikost, zajděte do prodejny Trek, kde vám rádi poradí. Chceme se ujistit, že máte při jízdě na kole dobrý pocit.

To, jak na kole sedíte, převážně závisí na vlastní volbě. Jde o kombinaci pohodlí, efektivity a rovnováhy. Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak sedět na kole. Naopak existuje řada různých jízdních pozic a preferencí. Vzpřímenější pozice je pohodlnější pro běžné jízdy po městě. A při závodech je zase ideální aerodynamická pozice v předklonu pro vyšší rychlost.

Nezáleží na tom, jak jezdíte. Důležité je pohodlí. Pokud se k cyklistice vracíte po nějaké době, je běžné, že si na jízdu na kole budete muset zase trochu zvyknout od nároků na svaly při šlapání po tlak pedálů, řídítek a sedla. Jenže pak by mělo být kolo pohodlné a nepůsobit bolest či znecitlivění.

Velikosti a příslušné tabulky naleznete vespodu na stránce příslušného kola v rámci trekbikes.com, v nichž lze vyhledat podrobné informace a geometrii rámu.

Výška řídítek

Obecně platí, že by se jezdcova hmotnost měla soustředit v sedle. Řídítka by měla být o několik centimetrů výše či níže než sedlo. Řídítka v nižší poloze umožňují vyšší rychlost. S vyšší polohou řídítek ale máte víc pohodlí a lepší rovnováhu.

Úhel řídítek

Natočte řídítka v představci, čímž změníte úhel úchopu rukou a zápěstí. Ruce mají být při jízdě v pohodlné poloze. Všechny ovladače by měly být snadno dosažitelné (brzdy, řazení, teleskopická sedlovka apod.) bez potřeby natahování se či přesouvání rukou příliš daleko z normální jízdní polohy.

Výška sedla

Správnou výšku sedla lze určit dvěma způsoby. Oba začínají u svislé polohy pedálů.

Bez obuvi

S obuví

Úhel sedla

Sedlo kola Trek je rovnoběžné se zemí. Ideální polohu určíte pomocí vodováhy umístěné po délce (zepředu dozadu) sedla.

⚠ VAROVÁNÍ ‒ Delší jízda se špatně nastaveným sedlem nebo s nedostatečnou podporou v pánevní oblasti může způsobit poškození nervů a cév. Pokud vám sedlo způsobuje bolest nebo znecitlivění, je nutné upravit jeho polohu. Jestliže i po úpravách pociťujete bolesti či znecitlivění, obraťte se na prodejnu kol ohledně nastavení či výměny za lépe padnoucí sedlo.

Seřízení polohy sedla dopředu/dozadu

Posuňte sedlo na sedlovce nebo ližinách a upravte tak jeho polohu vpřed či vzad. Toto nastavení mění vzdálenost úchopu řídítek a posouvá rozložení vaší hmotnosti. Obě tyto skutečnosti ovlivňují ovladatelnost kola.

Se změnou polohy sedla se mění i úhel vytočení boků. Může to zvýšit tlak na oblast kříže.

Karbónové koľajničky sedla

⚠ UPOZORNENIE – Používajte iba sedlovku Bontrager, ktorá má koľajničkové svorky 7x10 alebo dve skrutky upínača sedla. Neschválené koľajničkové svorky môžu spôsobiť zlomenie koľajničiek sedla, čo by mohlo spôsobiť stratu kontroly, ktorá môže mať za následok vážne zranenie alebo usmrtenie.

Umístění nohou na pedálech

Způsob umístění chodidel na pedály určuje efektivnost a sílu šlapání. Najděte si pohodlnou polohu a přední část chodidla umístěte přímo nad osu pedálu.