Průvodce dětskými koly

Jízda na kole by měla být pro dítě potěšením a současně zdrojem veselých vzpomínek i svobody, kterou lze nalézt pouze v sedle. Rodiče se vždy těší na okamžik, kdy se jejich dítě naučí jezdit na kole a vyrazí s nimi na rodinnou projížďku. Náš průvodce vám pomůže s výběrem jak prvního kola, tak kola pro větší dítě. Užijte si jízdu.

Jakou velikost kola potřebuje mé dítě?

Platí, že velikost kola se určuje podle věku a výšky dítěte. A naše nejdůležitější rada? Nekupujte dítěti příliš velké kolo s tím, že do něj doroste. Trvalo by mu mnohem déle, než by se na něm naučilo jezdit. A mohlo by ho to i odradit. Na kole správné velikosti si dítě bude více důvěřovat, bude se mu snáze ovládat a naučí se na něm rychleji jezdit. Některé společnosti dokonce nabízejí programy výměny kol. Když vaše dítě vyroste, odkoupí od vás staré kolo a nové, větší kolo tak zakoupíte se slevou. Vaše dítě pak bude mít vždy kolo správné velikosti. Nabízíme vám pár tipů, jak vybrat kolo správné velikosti, aby si ho vaše dítě opravdu užilo.

Velikosti dětských jízdních kol jsou udávány podle velikosti kol nikoli rámu.

Velikost kol pro dospělé se měří podle velikosti rámu, ale u dětských kol se udává podle průměru kol. Ta nejměnší je 12 palců a ta největší 26 palců.

Věk a výška pomáhají při výběru velikostního rozpětí.

Věk a výška dítěte pomáhá při výběru správné velikosti kol. Změřte výšku dítěte, pak v níže uvedeném průvodci vyhledejte přibližnou velikost kol.

Hodnota vnitřního švu pomáhá při výběru správné velikosti jízdního kola.

Máte-li představu o velikosti kol, doporučujeme změřit také vnitřní šev dítěte. Tato hodnota je při výběru užitečná, aby se dítě mohlo pohodlně nad kolem rozkročit či z kola naskočit a seskočit.

Tabulka velikostí dětských kol

Jednotlivá velikostní rozpětí se často překrývají a velikosti jednolivých typů kol jsou různé (i když mají stejně veliká kola), proto raději vyrazte do místní cyklistické prodejny, kde si dítě může kola vyzkoušet. Odborná rada: je-li vaše dítě starší 12 let anebo měří více než 142 cm, vybírejte v kolech pro dospělé.

Kola pro děti ve věku 2 až 3 roky

Výška: 91,5-99 cm
Vnitřní šev: 38-46 cm
Velikost kola: 12 palců (odrážedlo nebo kolo s balančními kolečky)

Vybírat v kolech

Kola pro děti ve věku 4, 5 až 6 let

Výška: 104-122 cm
Vnitřní šev: 40,5-56 cm
Velikost kola: 16 palců

Vybírat v kolech

Kola pro děti ve věku 5, 6, 7 až 8 let

Výška: 114-137 cm
Vnitřní šev: 48-63,5 cm
Velikost kola: 20 palců

Vybírat v kolech

Kola pro děti ve věku 8, 9, 10 až 11 let

Výška: 124,5-150 cm
Vnitřní šev: 58,5-71 cm
Velikost kola: 24 palců

Vybírat v kolech

Kola pro děti ve věku 10, 11 až 12 let

Výška: 142 cm a vyšší
Vnitřní šev: 63 cm a víc
Velikost kola: 26 palců

Vybrat kolo

Dospělá kola pro starší děti

Starším a větším dětem často vyhovují nejmenší kola pro dospělé. A když budete vybírat v kolech pro dospělé, nezapomeňte, že velikosti odpovídají velikosti rámu nikoli kol.

Vybrat kolo

Jak se pozná, že kolo dítěti padne?

Dítě se na kole, které mu dobře padne, naučí snáze jezdit a jízdu si bude užívat hned od začátku. Pokud má vaše dítě pocit jistoty a těší se na kolo, je téměř jisté, že má správnou velikost kola. Níže uvádíme několik ilustrací, podle nichž lépe zjistíte, zda kolo dítěti dobře padne. Těmito tipy se řiďte kdykoli budete v cykloprodejně zkoušet nové kolo, ale také jak bude vaše dítě růst a získávat s jízdou na kole větší zkušenosti.

Výška sedla

Výšku sedla dětského kola je nutné nastavit správně. Ta se bude měnit s tím, jak si bude dítě osvojovat základy jízdy na kole a získá větší pocit jistoty. U odrážedel a kol bez balančních koleček by se mělo dítě chodidly dotýkat země, když sedí v sedle. U kol s balančními kolečky a v případě dětí, které si jízdu na kole již osvojily, by se děti měly dotýkat země pouze špičkami.

Poloha kolenou

Poloha kolena je přímo závislá na výšce sedla. Když se dítě učí jezdit na kole, mělo by mít kolena více pokrčená, aby se mohlo nohama opřít o zem. Dodá mu to větší pocit jistoty. Když si osvojí základy jízdy, můžete sedlo o něco zvednout, aby mělo při šlapání nohy natažené.

Výška horní rámové trubky

Dítě by mělo pohodlně stát rozkročmo nad kolem s nohama na zemi, přičemž mezi rozkrokem dítěte a horní rámovou trubkou by měla být vzdálenost 2,5 až 5 cm. Bude tak mít při zastavení a nasedání a sesedání z kola pocit jistoty.

Poloha nohy

Když se děti učí jezdit na odrážedle, musí se nohama dotýkat země, aby se mohly odrážet. V případě kol s balančními kolečky by se mělo dítě ideálně dotýkat povrchu pedálu bříšky nohou.

Které kolo je pro mé dítě nejlepší?

Na trhu je celá řada dětských kol, výběr zkrátka není snadný. Je nesmírně důležité, aby typ a funkce kola odpovídaly úrovni dovedností vašeho dítěte. Většina nejmladších dětí například bude jezdit pouze na krátké vzdálenosti v okolí svého bydliště. Tomuto stylu jízdy odpovídá jednoduché krosové kolo bez funkcí, které by děti stejně nevyužily. Jakmile povyrostou a získají více zkušeností, mohou si vybrat z několika druhů kol s řadou různých funkcí. Odborná rada: dívčí a chlapecká kola jsou v zásadě stejná, liší se maximálně barvou a grafikou.

Dětská krosová kola

Tato kola jsou skvělá a všestranná. Jsou zárukou pohodlí a jistoty nejen na silnicích, ale i na nenáročných štěrkových stezkách či dokonce na trávníku. Dodávají se s plášti vyznačujícími se vynikající trakcí na různých površích.

Zobrazit dětská krosová kola

Dětská horská kola

Některá dětská kola mají odolný design, ale jsou určena k jízdě na asfaltu. Opravdová horská kola pro děti jsou navržena pro jízdu v terénu. Jejich díly zvládají hrboly, kameny a polní cesty. Patří k nim například agresivní vzorky na pláštích a na některých modelech také odpružené vidlice. Dokáže-li vaše dítě kolo dokonale ovládat a také řadit a brzdit, což jsou dovednosti vyžadované k jízdě na komplikovanějším kole, a má zájem o jízdu na trailech, zvažte nákup dětského horského kola.

Zobrazit dětská horská kola

Co je odrážedlo pro děti?

Odrážedla jsou něco mezi koloběžkou a kolem. Jejich oblíbenost v posledních letech roste, neboť rodiče si dnes již uvědomují, že při jízdě na kole je rovnováha mnohem důležitější než šlapání, a proto na ni při výuce svého dítěte kladou zvláštní důraz. Odrážedla nemají pedály. Děti se při jízdě odrážejí nohama a současně se učí udržet rovnováhu. Jsou ideální volbou pro malé děti, které se na nich naučí držet rovnováhu. Pro takové děti bude pak přechod na šlapací kola mnohem snazší.

Podrobné informace o odrážedlech

A co kolo s balančními kolečky?

Pravděpodobně jste se učili jezdit na kole s balančními kolečky. Tak jako většina profesionálních cyklistů. Balanční kolečka jsou skvělá k tomu, že se díky nim děti na kole cítí pohodlně a získají pocit volnosti, který jim může nabídnout pouze kolo. Jsou ideální pro děti, které jsou příliš velké na odrážedla anebo které potřebují získat více zkušeností.

Odborná rada: když učíte dítě jezdit na kole, nezapomínejte klást důraz na rovnováhu, ne na šlapání. A jakmile se dítě nebrání odstranění pomocných koleček, nastal čas tak učinit.

A v čem se liší brzdy na dětských kolech?

Když děti získají více zkušeností, mohou si vybrat z kol s různými typy brzd. Začínat by měly bez brzd (odrážedla) nebo s protišlapací brzdou (brzdění při šlapání dozadu), protože brzdění nohama či šlapání dozadu jsou intuitivní. Když se naučí brzdit tímto způsobem a vytrénují si svaly na rukou, mohou začít používat ruční brzdy. Některá dětská kola mají jak ruční, tak protišlapací brzdy, aby se děti lépe seznámily s používáním ručních brzd.

Mělo by dětské kolo mít převody?

Zpočátku nikoli. Nejdůležitější je, aby se děti naučily správně držet rovnováhu a šlapat. Proto mají kola pro začátečníky zpravidla jeden převodník. Když dítě získá více zkušeností s ovládáním kola, větší jistotu a sílu v rukou, můžete mu koupit kolo s několika převody. Seznámí se tak se základy řazení, což bude potřebovat k jízdě na komplikovanějších kolech. Výběr převodů pro vaše dítě závisí v podstatě na typu ježdění. Převody totiž podstatně zvyšují univerzálnost kola a minimalizují únavu, takže se vaše dítě může účastnit delších rodinných vyjížděk a lépe zdolávat různé typy terénu.

Jaké další položky bude moje dítě potřebovat?

Zcela jistě přilbu. Je zásadní pro bezpečnost vašeho dítěte. Také ho učí, že bezpečná jízda je nesmírně důležitá. Rovněž doporučujeme přední i zadní světla, aby bylo dítě vidět. Můžete také přidat například košíky či brašny na řídítka. Na trhu je řada možností, jak z jízdy na kole učinit příjemnou rodinnou zábavu, a to bez ohledu na věk vašeho dítěte.

Viac informácií

Proč právě Trek?

Chceme, aby vaše děti měly stejnou radost z jízdy na kole jako my. Proto i do jejich kol vkládáme stejné odhodlání a znalosti. Na dobře zkonstruovaném a kvalitním kole se dítě snáze naučí jezdit. Bude mít pak z jízdy větší radost a vypěstuje si lásku k cyklistice. Všechna naše kola pro děti jsou zhotovena z odolných materiálů špičkové kvality a sestavena profesionálním mechanikem, abyste se v následujících letech mohli soustředit jen na zábavu, kterou si s dětmi užijete.

O značce Trek

Články týkající se dětských kol

Naše nejlepší dětská kola

Vybírat podle věku