Model Émonda je teraz rýchlejší vďaka aerodynamike

Závodníci týmu Lidl-Trek neustále usilují o dosahování nejlepších výsledků. Když se na nás obrátili, abychom dále zrychlili jejich oblíbené závodní kolo, spojili jsme síly s naším špičkovým inženýrským týmem a pustili jsme se do práce.

Byli jsme si vědomi, že aerodynamické tvary rámu zvyšují rychlost na rovinkách i při výšlapech. Uvědomovali jsme si však i to, že aerodynamické tvary jsou obvykle těžší a méně příjemné při jízdě. Jednalo se o dvě věci, s nimiž jsme se nehodlali spokojit. Tým se proto rozhodl optimalizovat rám kola Émonda pro rychlost a zároveň neslevit z jeho nízké hmotnosti a neuvěřitelné kvality jízdy. A byli úspěšní. Vytvořili tak naše vůbec nejrychlejší kolo na výšlapy.

Naše nejlepší Émonda v číslech

Zbrusu nová Émonda SLR je rychlejší než předchozí model (a také konkurence) při téměř jakémkoli výšlapu. Čím příkřejší stoupání, tím lepší výsledky. Srovnání s předchozím modelem Émonda SLR:

sekund za hodinu rychlejší na rovinkách

sekund za hodinu rychlejší na svahu s 8stupňovým sklonem

nižší odpor

Nebojí se větru

Rozsáhlé testování ve větrném tunelu potvrdilo jedinečnou rychlost nové Émondy oproti starším modelům. Ten velký rozdíl mezi modely 2018 a 2021? Ten představuje menší odpor, kterému bude třeba čelit. Tento nový stroj je trvale rychlejší bez ohledu na směr větru.

Jak se nám to povedlo

My se výzev nebojíme. Naším cílem bylo zhotovit kolo, na kterém lze bleskově zvládnout výšlap Alpe d’Huez. A pokud by Émonda tento legendární výšlap zvládla nejrychleji ze všech kol, pak by byla nejrychlejší naprosto všude. Museli jsme proto nalézt ideální rovnováhu mezi hmotností a aerodynamikou, což nebylo jednoduché. Vyžádalo si to dva roky výzkumu a vývoje, špičkový modelovací software a zcela nové vrstvení karbonu. Zbrusu nová Émonda však hladce vyletí na vrchol nejslavnější hory světa.

Optimalizace jednotlivých trubek

K výběru možných tvarů trubek jsme použili optimalizační software HEEDS. Vzali jsme v úvahu tisíce proměnných a analyzovali jsme tisíce designových iterací u jednotlivých trubek, abychom nalezli ty nejlehčí a zároveň nejrychlejší. Každá tečka na grafu zobrazuje rám simulovaný softwarem.

HEEDS nám pomohl vymezit limit ideálních kombinací aerodynamiky a hmotnosti, tzv. Paretovo optimum, křivku datových bodů na levé straně grafu. Naši inženýři analyzovali jednotlivé možnosti, vybrali kombinace ke zhotovení prototypů pro další testování a začali dlouhý proces dolaďování vyváženosti ideálního tvaru rámu s prvotřídní kvalitou jízdy.

Špičkový karbon

Výroba aerodynamických tvarů vyžaduje více materiálu. Parádní kolo na výšlapy však nemůže být těžké. K realizování našeho snu jsme proto museli vyvinout nové a lehčí vrstvení karbonu.

Vytvořili a otestovali jsme desítky prototypů, abychom zjistili, jak toho dosáhnout. Nakonec jsme přišli s vrstvením, které je lehké, pevné a rychlé tak, jak potřebujeme. Vznikl tak zbrusu nový karbon OCLV řady 800.

Toto nové vrstvení nám umožnilo použít méně materiálu. Nejrychlejší Émonda SLR tak nadále váží necelých 700 g. Ze všeho nejdůležitější je, že jezdí lehce, vyváženě a hbitě jako Émonda.

Learn about OCLV 800

Díly zhotovené pro rychlost

Rychlé kolo se neobejde bez rychlých dílů. Proto jsme využili analýzu HEEDS k nalezení ideálních aerodynamických tvarů pro naše nová kola Bontrager Aeolus a řídítka/představec. Jsou zhotovena výhradně pro stroj Émonda SLR a jsou jimi osazeny všechny modely SLR.

Schváleno týmem

Testování prototypu a zpětná vazba týmu Lidl-Trek byly nezbytné pro ideálně vyváženou kvalitu jízdy kola Émonda. Tým bude nyní závodit na kole, na kterém se neuvěřitelně jezdí a které je navrženo pro rychlost v každém terénu. Víme, že jde o naše nejrychlejší kolo na výšlapy. Jsme však přesvědčeni, že tým dokáže, že je to nejrychlejší kolo na výšlapy na světě.

Émonda SLR

Nejlehčí, nejrychlejší a vždy první na kopci. Toto kolo nabízí neuvěřitelnou kvalitu jízdy a aerodynamickou výhodu. Zhotoveno z nového karbonu OCLV řady 800 a váží necelých 700 g.

Émonda SL

Vyvážená kvalita jízdy, jedinečná ovladatelnost a přínos vyšší rychlosti díky novým aerodynamickým tvarům trubek. Zhotoveno z našeho velmi lehkého karbonu OCLV řady 500.